Kréta, distrikt Chania !
01Cha/folder.png Chania
Chania, správní středisko nejzápadnější Kréty.
Kousek od centra jsou vykopávky Kastelli, minójského sídliště z bronzové doby. (Tady na západní Krétě jich nebylo mnoho.)
02ChaM1/folder.png Chania, Archeologické muzeum 1 - Doba bronzová (Minójská Kréta)
Archeologické muzeum v Chanii, věci z bronzové doby (většinou -3200 až -1100). Pořadí přibližně podle expozice v muzeu. Nejsou zde věci, které se nesmí fotografovat, např. krásné modely chrámků s bohyní uvnitř. Fotky z r. 2007.
03CHaM2/folder.png Chania, Archeologické muzeum 2 - Řecká a římská antika
Od řecké archaické doby do konce antiky. Pořadí přibližně chronologicky (-800 / +400). Fotky z r. 2007.
10Sam/folder.png Jihozápadní Kréta, soutěska Samaria
Soutěska Smaria na jihu západní Kréty, přírodní rezervace a turistická atrakce. Normální lidi, totiž davy turistů, ji chodí seshora dolů, teda z Xyloskala na planině Omalos (1280 m) dolů do Agia Roumelí k moři, odkud pak jede loď do míst autobusových. Blázni ji chodí v protisměru. My jsme to r. 2005 vzali ráno z Ag. Roumelí nahoru až pod Xyloskalo - a odpoledne zase zpátky dolů. Jinak to nešlo, protože bychom ztratili čas i peníze objížděním půlky Kréty autobusama.
20AgR/folder.png Jihozápadní Kréta, okres Sfakia, Agia Roumeli
Přístávek na jižní Krétě pod Samarskou soutěskou. Antická Tarra se sklářskou hutí (výrobky v muzeu v Chanii). U boroviček za heliportem i na konci pláže se dá zastanovat.
21AgP/folder.png Jihozápadní Kréta, okres Sfakia, Ag. Paulos
Agios Paulos. Kostelík, kde podle asi ne zrovna historické místní legendy kázal apoštol Pavel z Tarsu. kousek dál je dobrá hospoda a zdroj vody.
30Lou/folder.png Jihozápadní Kréta, okres Sfakia, Loutro
Loutro ("Lázeň"), milé místo na Liviaku (jižním pobřeží), přívětivá tvář okresu Sfakia. Kouzelné místo, kam se dá dostat jenom lodí nebo dost drsně pěšky. (Fotky z let 2005 a 2007, většinou v podvečer, protože ve dne jsme chodili po okolí.)
32Foi/folder.png Jihozápadní Kréta, okres Sfakia, Foinix
Pahorek u moře, vedle Loutra na jižní Krétě, kdysi tu bylo město (20 tisíc lidí) s přístavem.
34Liv/folder.png Jihozápadní Kréta, okres Sfakia, Livaniana
Skoro opuštěná vesnice nad Likosem (za Foinixem, blízko Loutra) na jižní Krétě - s dokonalou hospůdkou Kafenio Livaniana - přímo Hospoda na mýtince, jejíž majitelka triedrem vyhlíží pozenciální hosty v horském sedle vysoko nad vsí.
40Ano/folder.png Jihozápadní Kréta, okres Sfakia, Anopolis
Anopolis (Anópolis), rázovitý sfakijský městys 650m nad mořem (doslova). Fotky z cesty Loutro (0 m) - Anopolis (650 m) - Livaniana; nad pobřežím jižní Kréty.
Volné pro nekomerční použití