Malé Kyklady, Iraklia (Hérakleia, Iráklia) !
10AgGeorg/folder.png Iráklia - Agios Georgios
Přístav Ag. Georgios na malokykladském ostrově Iráklia.
20Livadi/folder.png Iráklia - Livadi
Okolí pláže Livadi s kempem, pozdně antickým hradem a hospodou Machyva (Makuba?) po cestě od Ag. Georgia.
30Panagia/folder.png Iráklia - Panagia
Panagia (Panágia) je ves uprostřed ostrova Iráklia. Hraje si na městečko, protože má poutní chrám, výbornou hospodu, obchůdek, kafenio, školu, lékaře a dost desítek obyvatel.
Dokonce sem vede asfalt až z přístavu Ag. Georgios, celkem asi 4,5 km přes Livadi, ale dá se sem jít z přístavu i vnitrozemskou cetou pro mezky.
40kjeskyni/folder.png Iráklia - Cesta do ostrovních hor k posvátné jeskyni
Z Panágie přes sedlo nad Ag. Athanasios k jeskyním. Horská pouť ve výškách 200 až 400 m, ale i v těchto výškách se vším, co k horské pouti patří.
Fotky z pouti 28. srpna 2008.
50Kyklop/folder.png Iráklia - Kyklopova jeskyně
Tahle jeskyně není posvátná, ale Kyklopova. Během roku je využívaná jako koziště, ale na dnešní svátek je její přední část vyčištěná a upravená, protože se používá jako stinná vyhlídka a zázemí pro pouť k posvátné jeskyni hned naproti. (Zatímco její zadní část pro tuto příležitost funguje jako veřejné záchodky, čímž se moje pokusy o focení nitra této jeskyně dostaly do divného světla.)
60AgIoanP/folder.png Iráklia - Jeskyně Ag. Prodromos
Posvátná jeskyně, vstup po čtyřech, asi 6 metrů přirozeného tunelu. Pak krásná jeskyně na způsob užího dlouhého sálu s krápníky, vlevo u vchodu oltář a ikona svatého Jana Křtitele (Agios Ióannés Prodromos, "Předchůdce").
Pohanská posvátná jeskyně se stala křesťanskou údajně až v 19. st., a to díky příběhu jednoho pastýře. Ten se tady schoval před deštěm, usnul a po návratu do vsi prý všichni viděli na jeho košili na zádech otištěný obraz sv. Jana Prodroma. Dnes je tady lidnato, protože bude bohoslužba.
65liturg/folder.png Iráklia - Pravoslavné nešpory v pohanské kultovní jeskyni Ag. Prodromos
Iraklijské nešpory 28. 8. 2008 od 15:30 h.
Od popa jsme se tady v závěru obřadu dozvěděli, že "spojitosti mezi Panenskou Matkou Boží, jejím Synem, jeho Předchůdcem (Prodromem, Janem Křitelem), zázračným označenáím pastýře, místními pravoslavnými poustevníky a dávnými kulty jsou nanejvýše tajemné". Inu, Mikres Kyklades!
Na bohoslužbě bylo o něco víc lidí, než je počet obyvatel ostrova. Fotografování bylo naproti očekávání dovoleno, byl tam i athénský fotograf s dokonalou technikou.
70zpet/folder.png Iráklia - Cestazpátky od jeskyní k Panágii
90IraklEx/folder.png Iraklia (Hérakleia) - Nálezy vystavované mimo ostrov
Na tomto milém ostrově muzeum není, ale nálezy odtud najdeme v Athénách u Goulandrise (muzeum Kykladského umění) a v Archeologickém muzeu v Naxijské Chóře.
Volné pro nekomerční použití