Okolí svaté hory Iouktás - Archanes, Fourni, Anemospilia... !
30Arc/folder.png Kréta, okolí hory Iouktás - Archanes
Pár desítek km jihovýchodně od Iraklia (Hérakleion) je pod svatou horou Iúktás milý městys Archanes (jezdí tam každou hodinu autobus z nádraží u přístavu) s nádherným kafeniem, malým muzeem a zbytkem minójského paláce.
Pár kmu před Archanes je Fúrni (a nad ním hrobky). Archanes je taky možné východisko pro cestu k Anemospili nebo na vrchol hory Iouktás.
35ArcM/folder.png Kréta, okolí hory Iouktás - Archeologické muzeum v Archanes
Přesněji: Archeologická kolekce v Archanes. Malé lokální muzeum, jehjož exponáty postupně převezli do Hérakleia (Iráklia) a cestují s nimi různě po celém světě. Na místě zbylo pár věcí a kopií. Kromě místních nálezů přímo z Archanes a z blízké Fourni tu byly (a z malé části jsou) věci z lidské oběti v minójském chrámu v Anemospili, ve svahu hory Iouktás.
40Fou/folder.png Kréta, okolí hory Iouktás - Fourni
Minójské hrobky nad Fourni u Archanes. Megalitické stavby.
50Ane/folder.png Kréta, okolí hory Iouktás - Anemospilia
Anemospilia: Posvátné místo ve svahu hory Iouktas (asi ve výšce 600 m) s troskami minójského chrámu a vyhlídkou. Věci odtud se vystavují střídavě v Archanes, Herakleiu a Athénách. Z Archanes po silničce 3 km, leč o 200 až 300 m výš.Trosky minójského chrámu jsou slavné nálezem dobře zachovaných zbytků lidské oběti z druhé poloviny -17. st. (Podřízli tam 18-letýho kluka ve snaze odvrátit blížící se katastrofické zemětřesení, které ale způsobilo pád, zával, požár a karbonizaci zbytků.)
Volné pro nekomerční použití