Předběžné výsledky výzkumu

řeckých krajových retsín


Zpracováno na základě autopsie a četných, mnohdy velmi intenzivnívh teréních výzkumů in situ
v letech 1993 až 2002 AD

Doplněno laskavě poskytnutými výsledky náročných výzkumů význačného (leč mně bohužel neznámého) badatele
(snad z Plzně ?) na Dodekanéssu a Krétě r. 2003 - označeno *Nezasvěcenci by měli nejprve prodělat vstup do retsinosofie, který jim nabízíme.
Není jasné zda jde o chudáky, kterým zatím zůstala skryta jedna ze základnmích faset skuečnosti -
nebo zda jde o šťastné bytosti, které mají tak zásadní odkrytí teprve před sebou.Armanti - Překvapení střední Kréty z hrozivě posvátných Archanes pod svatou horou Júktás, z okolí Diova hrobu. Je to jedna z nejlevnějších retsin, a přitom velmi dobrá. Je výrazná, dost ostře retsinovaná. Nelze ji ovšem doporučit úplným začátečníkům - nebo těm chudákům, pro které je retsína pouhou levnější náhražkou vína. K dostání v Archanes, v Irakliu (musí se hledat) a občas taky jinde na severním pobřeží střední Kréty. Je dobrá i horká, dá se taky dobře použít na cmrndání do vody, ale to by jinde než kolem Archanes byla škoda.

Atlantis - Vznešená, drahá a silná retsína z ostrova Théry (Fira, Santorini). Nese v sobě typickou (znamenitě "kovovou") chuť thérských vín ze sopečné půdy v blízkosti živého vulkánu a bronzáckých pamětihodností. Jmenuje se podle hry na Atlantidu, která prostupuje turistickým průmyslem ostrova, neboť je možné, že tento ostrov Platóna k vymyšlení Atlantidy inspiroval. Retsína je ovšem vynikající, není nijak dotčena ani nechutností thérské drahé turistiky a prostopášnosti, ani platónskou dialketikou. K dostání na Théře a za nesmyslné ceny ve zvláštních obchodech v Athénách.

Boutari *
0,75l klasická zelená láhev
Původ: pevnina, Thessaloniké
Barva: bledší
Vůně: ovocná
Chuť: jemnější s "ocasem"
Poznámka: hraje si na dámu z drahého domu
Naleziště: speciály s pitím na Rodu

CAIR  *
0,5l láhev s pivním uzávěrem, žlutá vigneta
Původ: Cair Rodos (dobrá firma)
Barva: bledší proti
Lokri
Vůně: výrazně hořká retsinová
Chuť: výrazná až drsná
Poznámka: raději chladnější
Naleziště: hojná, běžně supermarkety a taverny na
Rhodu.

Cambas´ *  (patrně transkripce z "Kampas" ?)
0,75l klasická bílá láhev, korek, vigneta a krček bíložlutá se čtyřmi slepicemi v lidovém duchu
Původ:
Attika, Messogia
Barva: střední zlatavá
Vůně: trpce vinná, možná trnková
Chuť: trpce retsinová
Poznámka: chutná i teplejší, nedoporučuji pro začátečníky
Naleziště: lepší obchod na Kósu

Domenika - Běžná, levnější a dobrá retsína na celé střední Krétě (severní pobřeží). Dost retsínovaná. Pro zasvěcence bývá na Krétě náhradou dražších nebo hůř sehnatelných retsín. O její vhodnosti pro nezasvěcence je zatím veden spor. Lahve s korkovými špunty jsou někdy trochu chycené a míň dobré než lahve s "pivním" uzávěrem.

Ekavi - (Hekabé) - Vynikající retsina přímo z Iraklia na Krétě, z bílých hroznů na severních svazích okolních hor (to na jihu tak patří). Přes svou kvalitu není drahá - jedna z nejlepších retsín v levnější kategorii! Středně retsinovaná, takže je pitelná i nezasvěcencům. Lahve s pivním uzávěrem a řeckým popisem jsou při stejné nebo lepší kvalitě levnější než zátkované korkem. S německým nebo anglickým popisem roste cena, nikoliv kvalita! K dostání na Krétě, občas v Athénách a v Německu. Navzdory doporučením na etiketě je výtečná při jakékoliv teplotě, nelepší je při letní mořské! Snáší taky výborně ředění.

Hélios Rhodú - Standardní retsina. Ač je dobrá, tak trochu zklame očekávání, které badatel vkládá do Růžového Afroditina ostrova.

Kúrtaki - Dobrá a dost ve velkém dělaná retsina z Euboie, ale prodává se běžně v Athénách a občas jinde, vyjímečně taky v Čechách. Středně retsinovaná, střední cenová kategorie. Může konkurovat i ostrovním retsinám. Zasvěcenec ji ocení výše než Tsantali, laik většinou naopak.

Lato  *
0,5l láhev s pivním uzávěrem
Původ: Michalakis, Héraklion (
Iraklio), Kréta
Barva: střed
Vůně: výraznější
Chuť: středně retsinová
Poznámka: průměr
Naleziště: vzácná, obchůdky v domorodých čtvrtích Rodu

Lokri - Pochází z Acháje na severním Peloponnésu a prodává se tam, v Delfách a občas taky na Kykladách. Jedna z nejlevnějších, středně retsinovaná. O kvalitě je dvojznačné mínění, ozkoušeny byly velmi dobré i vyloženě špatné lahve. Asi je v tomto vyjímečném případě lepší dát přednost korku nebo exportnímu obalu a pít ji ne moc teplou.

Malamatina - Nejlevnější retsina v zemi a při tom jedna z nejlepších - platí to vždy pro lahve s "pivními" uzávěry. Pochází ze severské řecké Makedonie, zpracovává se v Thessalonice. Středně až výrazněji retsinovaná - na velmi jemném bílém základě. Roztoužený člověk ji najde na řadě míst severního a západního Řecka a nahodile taky na jihu. Jedna z mála retsín, které může svědčit mírné ochlazení. - Vigneta

Mavromantis - Slušná a levná retsina ze severovýchodu, z okolí Kavaly. K dostání i na hraničních přechodech do Bulharska.

Meltemi - Královna kykladských retsin, pochází z ostrova Paru. Dražší cenová kategorie, ale na Paru pořád ještě levnější než jakékoliv pitelné víno (mají tu vynikající, snad vůbec nejlešpší, ale draho). Silná a silně retsinovaná, na základě výrazného bílého typicky osrovní chuti. Jméno má od suchého horkého větru, kterému se na Kykladách tak říká, ale na vinětě je zobrazena troskotající plachetnice, což souvisí s obecně novořeckým významem slova: "bouře". K dostání bohužel jenom na Paru. Cenová a chuťová pomsta nezasvěcencům! Pitelná při jakékoliv teplotě.

Michal(i) Georgial(i) *
0,5l láhev baňatka zelená s pivním uzávěrem, vigneta a krček žlutozelená, motiv vinného sklepa s pijáky a vinaři
Původ: Peraia Thesaloniké, Cavino AE
Barva: bledší
Vůně: výrazně ovocná až květinová
Chuť: silně retsinová, výrazně při odeznívání
Poznámka: raději dobře vychlazená, moc dobrá na tu cenu
Naleziště: přes veškeré hledání pouze turecká domorodá hospůdka pod Asklépiem na Kóu. Místo, kde pro totální jazykovou bariéru vybíráte rovnou z hrnců na sporáku. Ale dobré, jak jinak.

Retsina - The party´s Wine  !!! Zde pouze pro výstrahu !!! *
0,5 Tetrapac krabice
Původ: Peza Kalloni Heraklion, Kréta
Barva: bledá
Vůně: nevýrazná
Chuť: po obalu
Poznámka: ať ochrnou chuťové pohárky původci tohoto nápadu
Naleziště: naštěstí zatím vzácný výskyt v jediném supermarketu na Kósu

Samská - Překvapivě slabě retsinovaná na nasládlém základě, takže zklame očekávání badatele ostrovních retsín, zato dojde ocenění u všech, kdo hledají levnější analogii vína. Střední cena.

Santo *
0,75l bílá láhev, korek, vigneta žlutozelené s motivem hroznů.
Původ: Santo Wines, Santorini (dobrá firma)
Barva: zlatavá
Vůně: výrazně hořká retsinová
Chuť: výrazná vznosná
Poznámka: raději chladnější, škoda ji plně nevychutnat v plné kráse. Neuvěřitelné, jaké chutě vína všeho druhu produkují popelové vinice.
Naleziště: nejlépe na Théře, vyjimečně ve speciálu na Kóu

Probonas - Naxijská firma Probonas nabízí ve středí cenové kategorii dobrou ostrovní retsinu, která sice nevyniká tak jako Atlantis nebo Meltemi, ale svoji chuť má a ladí s noblesou ostrova Naxu a s jeho sagriemi. Je středně retsinovaná a pitelná i nezasvěcencům.

Tsantali - Nejdostupnější retsína z produkce stejnojmenné řecké velké firmy. Pochází z jihu, hlavně z Attiky. Jediná retsína, která je relativně běžně dostupná v Čechách, ovšem za úplně absurdní cenu ve srovnání s Řeckem. Tam patří ke střední cenové kategorii. Zasvěcenec po ní v Čechách touží, v Řecku se jí málem vyhýbá, spíš kvůli ceně. Není špatná. Je míň retsinovaná, takže častěji chutná Evropanům. V Čechách se občas objevuje taky její růžová a červená verze.


Údaje jou průběžně doplňovány v souladu s aktuálním stavem vědy. 

Zpátky